Öne Çıkanlar spor Özel Yükseliş Koleji Hatay İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk Ankara hatay il temsilcisi TBMM gündemi

İSTE’DE’DE ULUSAL MAKİNA TEORİSİ 
banner33

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu konuşmasında; “Değerli konuklar hepiniz İSTE’ye hoş geldiniz. 19.’uncusu düzenlenen bir sempozyum olması çok önemli bir detay, çünkü bu sayı sürdürülebilirliğini göstermektedir. Makine teorisi ve ilintili alanlar ile ilgili detaylı bilgiler bu Sempozyumda paylaşılacak ve tartışılacak. Üniversite-Sanayi İşbirliği’ne önemli katkılar sunulacak” dedi.


Ardından 19. Ulusal Makine Teorisi Sempozyumu Yürütücüsü İSTE Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Çağlar Conker Sempozyumla ilgili bilgi vermek üzere kürsüde yerini aldı.

Conker: “19. Ulusal Makine Teorisi Sempozyumuna hepiniz hoş geldiniz. Sempozyumda; Makina Teorisi, Mekatronik, Robotik, Endüstri 4.0, Yapay Zekâ konularında toplam 73 bildiri yer almaktadır. UMTS 2019’a göndermiş olduğunuz bildiriler Sempozyum Bilim Kurulu tarafından değerlendirildi. Kabul edilen bildiriler sözlü sunum olarak Sempozyum programına dâhil edildi ve Sempozyum bildiri kitabında tam metin olarak yer alacaktır. Ayrıca hakem değerlendirme puanlarına göre belirlenecek olan makaleler, TÜBİTAK ULAKBİM TR-Dizin’de taranan Selçuk Üniversitesi Mühendislik, Bilim ve Teknoloji Dergisi (SUJEST) (Yeni adı ile Konya Mühendislik Bilimleri Dergisi) özel sayısında basılacaktır. UMTS 2019 kapsamında ‘Paralel Manipülatörlerde Konumlama Hassasiyeti’ konusunda özel oturum düzenlenecektir” şeklinde bilgiler paylaştı.

Sempozyumun ilk davetli konuşmacısı olarak, Bartın Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Dr. Öğr. Üyesi İrem Aslan Seyhan ‘Ülkemizde Bilim ve Mekanik Tarihi’ adlı sunumu ile bilgilerini dinleyicilerle paylaştı. Dr. İrem Aslan Seyhan, makine ve mekaniğin geçmişten günümüze geçirdiği değişim ve dönüşümü gözler önüne seren sunumunda, Sempozyum boyunca aktarılacak olan konulara bir zemin oluşturdu.

Ardından, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Kalyoncu, “Sanayi Uygulamalarında Optimizasyon Teknikleri” konulu sunumunda; optimizasyonun insanlık kadar eski bir tarihe sahip olduğuna değinirken, uyanıp güne başladığımız ilk andan itibaren optimizasyona tabi olduğumuzun altını çizdi. Prof. Dr. Kalyoncu, Sunumunda, ‘meta-sezgisel optimizasyon teknikleri’ ve ‘Arı Algoritması’ hakkında detaylı bilgiler vererek, optimizasyon tekniklerinin uygulamalı örnekleri ile optimizasyonun pratikte ne kadar faydalı olduğunu gösterdi. Üniversite-Sanayi iş birliğinin öneminin altını çizerken, sonucunda ortaya çıkan ürünlerden örnekler verdi.

Program, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin, MAKTED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eres Söylemez, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Kalyoncu, Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şahin Yıldırım ile Dr. Öğretim Üyesi İrem Aslan Seyhan’a katkılarından dolayı plaket ve teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.

banner15
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner19

banner30

banner29